Puree z dyni

Puree z dyni

Dynie ewidentnie opanowała wszystkie kulinarne blogi i konta na instagramie. Nie pozostając w tyle dołączam do tego jesiennego, dyniowego szału. Zacznijmy od podstaw – puree z dyni, które jest niezbędne do większości potraw z dyni.

 

Dlaczego warto przygotować puree z dyni?

Jeśli chcemy przygotować danie z dynie, musimy się z nią trochę pobawić. Trzeba ją pokroić, obrać, wydrążyć. Zajmuje to trochę czasu na którego nadmiar niestety większość z nas nie cierpi.

Dodatkowo dynie zwłaszcza te zwyczajne są stosunkowo duże co wiążę się z dużą ilością miąższu. O ile nie jest to problem wtedy gdy mamy dużą rodzinę to w przypadku przygotowaniu obiadu dla jednej lub dwóch osób już tak. Chyba, że nie przeszkadza wam jedzenie zupy dyniowej przez cały tydzień 🙂

Dlatego za nim zaczniecie  przygody z tym warzywem polecam kupić 2 dynie i wolnym czasie przygotować większą ilość puree, które później będziemy tylko dodawać do potraw. Takie puree można podzielić na porcje i przechowywać w zamrażalniku. Proponuje aby 1 szklanka stanowiła 1 porcje. Taka miara najczęściej pojawiają się w przepisach z dynią. Jeśli zamrozicie wszystko w jednym pojemniku to niestety po rozmrożeniu musicie wykorzystać całość puree ponieważ raz zamrożonych potraw nie wolno mrozić ponownie.

 

Puree z dynii gotowanej czy pieczonej?

Zdecydowanie polecam przygotować puree z dynii pieczonej. Dzięki temu nie trzeba będzie jej obierać wystarczy wydrążyć miąższ po upieczeniu.

Obieranie dyni nie należy do przyjemnych. Dynia jest bardzo twarda i już samo  krojenie jej na części nie należy do przyjemnych, a co dopiero obieranie. Zajmuje sporo czasu i łatwo o skaleczenie. Jeśli masz dostęp do piekarnika to skorzystaj z niego, a zaoszczędzony czas poświęć na relaks (jakie seriale są teraz popularne? :D)


Puree z dynii

ilość porcji: zależy od wielkości dyni 😉

Składniki

    • dynia
    • olej

Sposób przygotowania

1. Dynie umyj, a następnie pokrój na 8-16 części i wydrąż miąższ oraz pestki. Nie obieraj dyni ze skórki.

2. Pokrojoną dynię ułóż na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia i posmaruj za pomocą pędzelka silikonowego delikatnie olejem.

Puree z dyni

3. Pokrojoną dynię piecz w temperaturze 180*C przez ok. 40-50 minut. Piecz ją aż będzie miękka i lekko zrumieniona.

4. Upieczoną dynię pozostaw do wystygnięcia. Następnie za pomocą łyżeczki oddziel miąższ od skórki.

5. Miąższ zmiksuj przy pomocy blendera. Jeśli nie masz blendera możesz przetrzeć ją przez drobne sito.

Smacznego!

Jakie przyprawy do puree z dyni?

Jeśli chcesz możesz doprawić puree z dyni. Oprócz  soli i pieprzu, z dynią w potrawach słonych świetnie komponują się takie przyprawy jak kurkuma, curry, chili, słodka papryka w proszku oraz kolendra, gałka muszkatołowa oraz imbir.

Imbir i gałka muszkatołowa sprawdzą się również w słodkich potrawach z dyni. Oprócz nich warto dodać także cynamon, anyż oraz goździki.

Dynia dobrze komponuje się również z innymi warzywami. Polecam ją łączyć z marchewką, cukinią, batami oraz ziemniakami.

A jakie są Twoje ulubione dodatki do dyni?

 

Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Katarzyna Zaród

a ja tak się zbierałam do tego, żeby zrobić zupę dyniową, że do dziś nie zrobiłam, bo brakuje mi czasu na wszystko 😀

Dorota

Dynia jest mdła, więc zdecydowanie lubię dodawać takie przyprawy, które zaostrzą jej smak. Dodatkiem nr 1 w moich dyniowych daniach jest imbir.
Serdecznie pozdrawiam:)

Kinga

Fajne puree ♥

Chocolade

Muszę w końcu wypróbować jakiś dyniowy przepis 😉