W swoim jadłospisie staram się uwzględniać dania wegetariańskie. Najczęściej ich głównym składnikiem są nasiona roślin strączkowych. Są one źródłem białka roślinnego dlatego wegetarianie stosują je jako zamiennik mięsa. Strączki bogate są również w błonnik pokarmowy i witaminy z grupy B. Do mojej ulubione rośliny strączkowej należy soczewica. Ostatnio podczas eksperymentów w kuchni przygotowałam pieczeń z soczewicy.
Użyłam słowa eksperymenty ponieważ tak naprawdę nie miałam w planach przyrządzać pieczeni. Początkowy plan był taki, że przygotuje kotlety. Niestety nie wszystko poszło tak jak sobie to wymyśliłam i musiałam ratować sytuacje. Do masy, która wyszła mi zbyt rzadka dodałam mąkę ziemniaczaną i płatki jaglane, a całość przelałam do formy. Piekłam około godziny trzymając kciuki aby wyszła w miarę zwarta masa. Wyszło. Przygotowałam szybki sos z koncentratu pomidorowego i obiad gotowy.
Wskazówki
- Soczewica czerwona na roślina strączkowa, która nie wymaga moczenia przed gotowaniem.
- Gotując soczewicę czerwoną, solimy ją dopiero pod koniec gotowania. Wcześniejszy dodatek soli wydłuża czas gotowania.
- Pieczeń polecam podawać z ziemniakami z parowaru lub pieczonymi ziemniakami z ziołami i czosnkiem
Pieczeń z soczewicy
ilość porcji: 6
Składniki
-
- 1,5 h szklanki soczewicy czerwonej
- 2 cebule
- 2 duże marchewki
- 4 ziarenka ziela angielskiego
- 2 liście laurowe
- 1 jajko
- 1/2 szklanki mąki ziemniaczanej
- 1/3 szklanki płatków jaglanych
- 4 łyżeczki słodkiej papryki
- 3 łyżeczki suszonej bazylii
- sól
- pieprz
- 1 łyżka oleju
- olej i bułka tarta do wysmarowania keksówki.
Składniki
1. Zagotuj w garnku 3 szklanki wody, następnie dodaj opłukaną na sitku soczewicę i ugotuj ją do miękkości. Pod koniec gotowania soczewicy posól ją odrobiną soli
2. Cebule obierz i pokrój w drobną kostkę.
3. Marchew obierz i zetrzyj na tarce o dużych oczkach.
4. Na patelni rozgrzej 1 łyżkę oleju. Dodaj pokrojoną cebulę, ziele angielskie oraz liść laurowy, a następnie smaż ok. 3 minut. Po tym czasie dołóż startą marchew i całość smaż ok. 10 minut. Po usmażeniu wyjmij liść laurowy i ziele angielskie.
5. Do blendera wsyp ugotowaną soczewicę, przesmażoną cebulę z marchewką oraz surowe jajko. Następnie dodaj przyprawy: paprykę w proszku, suszoną bazylię, odrobinę soli i pieprzu. Całość zblenduj na gładką masę.
6. Do zblendowanej soczewicy dodaj płatki jaglane oraz mąkę ziemniaczaną, a następnie całość dokładnie wymieszaj za pomocą łyżki.
7. Keksówkę wysmaruj olejem oraz obsyp bułką tartą. Następnie wlej masę na pieczeń. Całość piecz w piekarniku rozgrzanym do 180°C przez ok. 1 godzinę.
8. Pieczeń wyjmij z pieca i pozostaw do przestygnięcia i scalenia się całości przez ok. 15 minut. Jeżeli pokroisz ją zbyt wcześniej pieczeń nie będzie zwarta i zacznie się „ciągnąć” podczas krojenia.
Smacznego!
Ciekawy pomysł na pieczeń.
W opisie przygotowania pieczeni pomyłkowo chyba soczewicę zastąpiłaś ciecierzycą.
Serdecznie pozdrawiam:)
Faktycznie, już poprawiam 😀 dziękuję!:)
Ciekawa pieczeń ♥
Taka alternatywa dla mięsnych potraw 🙂
Wygląda wybornie 🙂
Mam wszystkie te składniki, a że lubię potrawy z soczewicą to na pewno wypróbuję 🙂
Bardzo ciekawy pomysł na pieczeń 🙂
Bardzo ciekawy pomysł, pieczeń wygląda bardzo apetycznie 🙂
o ludu ja to zrobię teraz zaraz:D
Soczewicy jeszcze nie jadłam, ale to wygląda apetycznie 🙂 Może się kiedyś odważę 🙂
Czy wyjdzie bez jajka?
Jajko ma zadanie związać całość, dzięki czemu konsystencja pieczeni jest zwarta. Jeśli nie chcesz używać jajka kurzego można użyć „jajka z siemienia lnianego”. Wystarczy, że 1 łyżkę mielonego siemienia lnianego wymieszasz z 3 łyżkami wody. Tak przygotowaną miksturę dodaj do masy na pieczeń.