Regularnie przeglądam blogi kulinarne i social media poświęcone gotowaniu. Pomysł, który widziałam tam niejednokrotnie i od dawna chciałam wypróbować to owsianka budyniowa. Jeśli lubicie owsiankę, ale może nieco wam się przejadła w wersji tradycyjne to dodatek budyniu sprawi, że odkryjecie ją na nowo. Dodatkowo mamy czerwiec – miesiąc truskawek. Chyba to połączenie już mówi samo za siebie, że musi się udać.
Parę aspektów żywieniowych. Budyń do owsianki budyniowej warto wybrać bez cukru, a jeśli musicie dosładzać całość to wtedy wybierzcie znacznie mniej kaloryczny ksylitol lub praktycznie bezkaloryczne erytrytol lub stewie (przy okazji przepis na własny syrop ze stewii).
Do owsianki budyniowej warto dorzucić kilka orzechów będących źródłem zdrowych dla nas tłuszczy.
Wskazówki
- Jeśli rano nigdy nie masz czasu to szybki tip dla ciebie. Wieczorem wymieszaj płatki owsiane z mlekiem i rano zagotuj. Dzięki temu, że wcześniej zostały namoczone ugotują się znacznie szybciej.
Owsianka budyniowa z truskawkami
ilość porcji: 1
Składniki
-
- 1 szklanka truskawek
- 1 szklanka mleka
- 5 czubatych łyżek płatków owsianych
- 1 czubata łyżka budyniu waniliowego bez cukru
- 1/4 szklanki wody (lub mleka)
- 5 orzechów włoskich
- ewentualnie: 1-2 łyżeczki erytrytolu/ksylitolu/syropu ze stewii
Sposób przygotowania
1. Truskawki opłucz, usuń szypułki i pokrój w plastry. Odstaw.
2. Orzechy włoskie posiekaj i odstaw
3. Do garnka wlej 3/4 szklanki mleka i postaw do gotowania.
4. Do pozostałej części mleka, dolej wodę, a następnie dodaj budyń. Wymieszaj dokładnie.
5. Gdy mleko się zagotuje dodaj płatki owsiane oraz ewentualnie słodzik. Całość gotuj ok. 8 minut cały czas mieszając. Po tym czasie zmniejsz ogień i wlej mieszankę mleka z budyniem pamiętając aby całość dalej mieszać. Gotuj ok. 2 minut aż całość zgęstnieje.
6. Owsiankę przelej do miski i udekoruj truskawkami oraz posiekanymi orzechami.
Dla mnie owsianka trochę nie smakuje, ale moje dzieci to mogą wcinać codziennie 🙂
Najlepsze śniadanie! u mnie owsianki są różne pod względem dodatków 😉
Do owsianki lubię dodawać łyżkę masła orzechowego. Czasem dodaję też kakao, cynamon i dżem. Owsianka dzięki temu codziennie jest inna.
Danie istnieje od wieków i ma wiele różnych odmian w zależności od kraju, w którym jest podawane. W Japonii nazywa się je „galaretką czekoladową”, a w Chinach „kleik ryżowy”. Do owsianki warto dodać kilka orzechów, ponieważ są one źródłem zdrowych tłuszczów. Moja babcia zawsze mi powtarza, że najlepsze jedzenie to domowy posiłek. Jej ulubionym daniem jest owsianka budyniowa, o której, jak mi mówi, „sprawia, że czuje się tak ciepło i przytulnie”. Od zawsze to danie miłością.