Zapraszam was na kolejną część kulinarnej podróży po Włoszech. Tym razem dowiemy się co nie co o deserach oraz napojach. Jeżeli nie czytałeś pierwszej części zapraszam tutaj.
Kawa
espresso |
Kawa to produkt lubiany na całym świecie. W każdej kawiarni możemy zamówić jej różne wersje, których nazwy zazwyczaj są w języku włoskim.
Bazę wszystkich kaw stanowi espresso (nie eKspresso) i to je dostaniemy we Włoszech kiedy zamówimy po prostu kawę. Nazwa kawy pochodzi od wyrazu espressivo co oznacza po polsku wyraźny. Kawa ta ma 30 ml, ale serwowana jest w filiżankach 70 ml. Podwójne espresso to espresso doppio. Do kawy podaje się wodę, którą należy wypić przed espresso. Ma to na celu oczyszczenie kubków smakowych co pozwala na delektowanie się wszystkimi nutami zawartymi w tym intensywnym napoju.
Na bazie espresso powstaje cappuccino. Przygotowuje je się z 25 ml espresso do którego wlewa się 125 ml spienionego mleka. Nazwa tej kawy pochodzi od brązowego koluru habitu kapucynów (cappucini).
Podobne do cappuccino jest latte macchiato, które również przyrządzane jest z espresso i spienionego mleka, ale sposób jego przygotowanie jest nieco inny ponieważ to kawę wlewa się do mleka, a nie odwrót. Powolne wlanie kawy do mleka po ściankach naczynia umożliwia powstanie trzech warstw – dolnej mleka, środkowej kawy i górnej pianki. Latte macchiato ma pojemność 250 ml. Inna kawa, która zawiera w swojej nazwie macchiato to caffè macchiato. Jest to espresso z niewielkim dodatkiem mleka
Jeżeli masz ochotę na zwykłą czarną kawę to powinieneś zamówić americano. Swoją nazwę zawdzięcza amerykańskim turystom, którzy będąc we Włoszech rozcieńczali espresso wodą.
Desery
Tiramisu |
Włosi uwielbiają słodkie desery oraz kawę co zresztą można stwierdzić jedząc tiramisu. Przygotowuje je się z biszkoptów nasączonych espresso i amaretto, które przełożone są masą z sera mascarpone, jajek i cukru. Tiramisu po włosku oznacza „podnieś mnie”, a to wszystko przez to, że jest to deser, który pobudza. Jest to spowodowane przez poncz którym nasączone są biszkopty. Pobudzające działanie tego deseru sprawia, że Włosi chętnie spożywają go na drugie śniadanie.
Kolejny popularny deser to panna cotta. Jego nazwa czyli „gotowana śmietanka”, mówi nam o tym jak jest on przygotowany. Śmietankę gotuje się z żelatyną, a następnie zostawia do stężenia. Deser serwuje się zazwyczaj z musem owocowym.
We Włoszech znajdziemy deser podobny do polskiego koglu-moglu. Jest nim zabaglione. Żółtka ubija się również z cukrem z tym, że dodaje się do nich jeszcze białe wino. W przeciwieństwie do koglu-moglu, zabaglione przygotowuje się powoli ogrzewając masę, cały czas ją mieszając.
Włosi uwielbiają lody. Mają oni swoją własną wersję o nazwie gelato. W odróżnieniu od tradycyjnych lodów zawierają większą ilość mleka niż śmietanki, a co za tym idzie mają mniejszą zawartość tłuszczu. Są one również podawane w niższej temperaturze niż zwykłe lody. Lody śmietankowe z dodatkiem małych kawałków czekolady to stracciatella. Podobnym deserem do lodów jest semifreddo czyli na wpół zmrożone. Kształtem przypomina roladę lodową dostępną w naszych sklepach.We Włoszech znajdziemy również lody podobne do sorbetu – granitę. Ma ona ziarnistą strukturę. W tradycyjnej wersji przygotowana jest jedynie z wody, soku z cytryny i cukru.
Alkohole
Powszechnie wiadomo, że we Włoszech spożywa się sporo wina. Z Sycylii pochodzi wino marsala, które sprzedawane jest głownie jako wino słodkie. Do typowych wytrawnych win należy chianti pochodzące z Toskani i bardolino z Werony. Innym włoskim winem jest musujące białe prosecco. Stanowi ono bazę do weneckiego koktajlu – bellini, który oprócz wina zawiera mus z brzoskwiń. We Włoszech produkowane jest również wino z rodzynek o nazwie vin santo.
W produkcji wina we Włoszech nic się nie marnuje. Popularny włoski alkohol grappa produkowany jest z odpadków po produkcji wina, a mianowicie z skórek, pestek i gałązek winogron. Jak możecie się domyślić z tego z względu początkowo był to alkohol spożywany jedynie przez plebs.
Sambuca |
Do deserów, kaw a także wielu drinków stosuje się likier amaretto, produkowany z migdałów. Innym ciekawym likierem jest sambuca. Istnieje kilka sposobów jej podania, a jeden z nich to jej podpalenie, a następnie wdychanie oparów przez słomkę. Prawda, ze oryginalnie?
To już koniec kulinarnej podróży po Włoszech. Jako, że w polskich kawiarniach często spotyka się włoskie określenia kaw, to jaką najczęściej zamawiacie? Ja jestem fanką zwykłego czarnego americano oraz cappuccino.
Mi Włochy kojarzą się wyłącznie z pizzą i pastą, ale przecież to nie jest wszystko! Nawet nie zastanawiałam się nad pochodzeniem nazw poszczególnych kaw, haha;) człowiek uczy się całe życie
O kawie to ja mogę czytać non stop i ba – nawet teraz piję, co prawda nie "eKspresso", ale ujdzie 😉 Co do deserów – tiramisu jest dla mnie za słodkie, małego kawałka nie potrafię zjeść.
Kawa, kocham <3 ostatnio nauczyłam się pić espresso, ciekawy post 🙂
https://smilingshrimp.blogspot.com
Tiramisu, ojeju, nie dość, że łatwe wykonanie to jeszcze ten smak. Osobiście uwielbiam przepis z dodatkiem amaretto do kawy 🙂
http://herbacere.blogspot.com/
Uwielbiam tiramisu, choć sama jeszcze nigdy nie robiłam.
Ja bardzo lubię cappuccino, ale tylko raz na jakiś czas. W ogóle kawy zbyt często nie piję. 🙂
A ja nie cierpię kawy, ani żadnych rzeczy z jej dodatkiem :/
uwielbiam kawę 😉 mogłabym ją pić litrami!
http://www.wkrotkichzdaniach.pl
Ja za kawą nie przepadam ;/
Pamiętam jak bylam w Rzymie i zachcialo mi sie cos słodkiego, a ze tam wszyscy jedza takie rzeczy na stojaco, to poszlam do restauracji. Pani zaczela wykladac chleb, szampan, wode, a ja zamowilam tylko Tiramisu. Jaka byla oburzona tym :D. Zaczęła wszystko mi ze stolu zabierac 😀
Cóż co kraj to obyczaj 😀
Ale bym zjadła takie Tiramisu! 😀
Oj taką włoską kawkę z rana bym strzeliła mhmhm
Kawa i słodkości włoskie są najlepsze na świecie! Z reszta tak samo jak ich kuchnia 🙂 piękne zdjęcia w poście 🙂
Kawe robia najlepsza na swiecie:) Tiramisu i lody-uwielbaimy rodzinnie:)