Bonjour!
Dzisiaj kolejny post o kuchni francuskiego. Co nie co o obiedzie, deserach i o tym jak to jest z tymi żabimi udkami i ślimakami. Jeżeli nie czytałeś części pierwszej zapraszam tutaj
Petit déjeuner (z fr. mały obiad)
Podobnie jak we Włoszech dzień rozpoczyna się od słodkiego posiłku. Pieczywo które się spożywa to baguette, pokrojona na kromki i podana z dżemem lub masłem. Inne pieczywo spożywane na śniadanie to brioche – drożdżowe bułeczki oraz croissant – rogalik z ciasta francuskiego, bez żadnego nadzienia. Jeśli chodzi o napoje to zazwyczaj pije się café au lait czyli kawę z mlekiem lub gorącą czekoladę (głównie spożywaną przez dzieci). Co ciekawe kawę lub czekoladę podaje się czasami w miseczkach po to aby móc zamoczyć w nich pieczywo. Ostatnio popularne stało się również picie świeżego soku z pomarańczy
Główne dania
Najbardziej popularną francuską zupą na całym świecie jest soupe à l’oignon czyli zupa cebulowa. Zazwyczaj serwuje się ją z grzankami posypanymi serem. Z Prowansji pochodzi aigo boulido czyli zupa czosnkowa. Zawiera tylko trzy składniki – wrzącą wodę, czosnek i żółtko. Serwuje ją się z kromką chleba, którą po uprzednim ułożeniu na dnie miski zalewa się zupą. W Marsylii powstała zupa rybna o nazwie bouillabaisse. Ciekawy jest sposób jej podania. Po ugotowaniu przecedza się zupę przez sito. Z kolei ryby i owoce morza, które były w niej gotowane podaje się na osobnym półmisku.
Na całym świecie znane są potrawy typu ragoût. Ragoût to danie z kawałków mięsa lub warzyw, duszonych na małym ogniu. Rodzajem ragoût jest ratatouille jarska potrawa, której głównymi składnikami są bakłażan, cukinia, pomidor oraz papryka.
Klasyczną potrawą dla kuchni francuskiej jest boeuf bourguignon czyli wołowina po burgundzku. Wołowinę początkowo się podsmaża, a następnie podlewa bulionem oraz winem i dusi w piekarniku.
Jeśli chodzi o dania drobiowe to we Francji jest potrawa o nazwie coq au vin blanc co znaczy kogut duszony w białym winie.
W naszym kraju spożywa się wiele ziemniaków. Jednym z znanych w Polsce sposobów ich podania jest purée czyli ziemniaki zmielone lub utłuczone na gładką masę. Wyraz purée nie jest zarezerwowany tylko dla ziemniaków, ale dla wszystkich warzyw i roślin strączkowych podanych w ten sposób. Z puree po dodaniu do nich żółtek przygotowuje się ziemniaki księżnej czyli pommes duchesse.
Inny sposób podania ziemniaków to potrawa pommes anna. Ziemniaki kroi się w cienki plastry, następnie układa na przemian razem z kawałkami masła w okrągłej formie.
Kontrowersyjnym daniem kuchni francuskiej jest pasztet foie gras. To drogi i ekskluzywny produkt, produkowany ze stłuszczonych gęsich wątróbek. Gęsi hodowane na ten pasztet karmi się na siłę. To skutkuje patologicznie powiększoną wątrobą. Z tego względu, że jest to nie humanitarny sposób hodowli zwierząt zakazano tego typu chowu w wielu krajach m.in w Polsce.
Sery
Francja należy do krajów znanych z najlepszych serów na świecie. Typowymi francuskimi serami są camembert – ser pleśniowy, o okrągłym kształcie produkowany z mleka krowiego, brie trójkątny ser pleśniowy pochodzący z departamentu Sekwana i Marna, roquefort ser z charakterystycznym zielononiebieskim przerostem pleśni, munster również ser pleśniowy, którego powierzchnia pokryta jest pomarańczowo czerwoną skórką. Ciekawym za sprawą swojego nietypowego kształtu francuskim serem jest neufchâtel, który jest wytwarzany najczęściej w kształcie serca.
Sery we Francji podaje się jako plateau de fromage czyli deskę serów, po obiedzie w ramach deseru lub przed słodkim deserem w celu oczyszczenia kubków smakowych.
Crème brûlée i inne słodkości
Deser crème brûlée to pierwsze co przychodzi mi na myśl mówiąc o francuskich deserach. Sporządza go się ze śmietanki, żółtek i cukru. Wierzch deseru pokrywa skarmelizowany cukier tworzący charakterystyczną skorupkę.
Poire belle Hélène czyli piękna Helena to klasyk francuskiej kuchni. Bazę tego deseru stanowi gruszka gotowana w syropie, która podawana jest z sosem czekoladowym i lodami waniliowymi.
Tarta to francuski wypiek najczęściej przyrządzany z ciasta kruchego. Dno specjalnej formy wylepia się ciastem i piecze, następnie wypełnia się nadzieniem. Tartę można przygotować zarówno we wersji słodkiej i wytrawnej.
Znane i lubiane w Polsce ciastko z ciasta parzonego eklerek pochodzi z Francji. Inny efektownie wyglądający przysmak wprost z francuskich deser to croquembouche. Deser ten ma postać wysokiej piramidy zbudowanej z ptysiów wypełnionych kremem, połączonych ze sobą za pomocą karmelu.
Fani naleśników powinni zaznajomić z terminem crêpes. Są to cieniutkie naleśniki bardzo cienkie słodkie naleśniki. Najpopularniejsze to crêpes Suzette naleśniki z sosem pomarańczowym.
I na koniec….
Przysmaki francuskiej kuchni – żabie udka i ślimaki
Przyszedł czas na to co dla naszej kultury jest najbardziej zaskakujące a mianowicie żabie udka i ślimaki. Według mojego researchu nie są to wcale tak bardzo popularne dania na francuskich stołach i uchodzą one raczej za dania ekskluzywne. Żabie udka i ślimaki najczęściej podaje się z masłem i zieloną pietruszką. Ciekawostką jest to, że żabie udka i ślimaki goszcząca na francuskich stołach zazwyczaj wcale nie pochodzą z Francji. Pochodzą z importu z innych krajów.
W każdym bądź razie mam do was pytania? Czy ktoś z was był we Francji, a może mieszkał i czy faktycznie żabie udka i ślimaki rzadko bywają na stołach?
W tym roku byłam tak blisko wylotu do Francji, a ostatecznie skończyło się strata kilkuset złotych na bilet lotniczy. ;c
Większość (a może nawet wszystko) z postu wiedziałam. A czy wiedziałaś, ze to m.in. z Polski są sprowadzane tam ślimaki?
Teaz mam przez Ciebie ochotę na crème brûlée. Niby cukier z żółtkami i śmietaną, ale jakie to dobre!
O kurcze to nie ciekawa historia z tymi biletami. Tak słyszałam o tym. Mało tego żabie udka również są importowane z innych krajów, bo podobno żaby we Francji są pod ochroną.
Kolejny ciekawy i warty uwagi artykuł 😀
W wolnej chwili zapraszam do mnie: https://smilingshrimp.blogspot.com
Francuskie śniadania pychota 🙂
PurpurowyKsiezyc