Curry to jeden z moich ulubionych obiadów gdy mam ochotę na ryż z kremowym sosem. Obok przepisu na curry z jarmużem (który znajdziecie tutaj) jedną z moich ulubionych propozycji na to danie jest curry z ciecierzycą i szpinakiem.
Składniki sosu curry
W kuchni lubię stawiać na proste rozwiązania dlatego tak bardzo lubię połączenie mleczka kokosowego z curry. Te dwa składniki stanowią bazę całego dania, które modyfikuje przez dowolne dodatki. Ja zawsze się staram aby w daniu było jakieś źródło białka. W tym przepisie postawiłam na nasiona roślin strączkowych, ale równie dobrze może to być chudy drób. Nie zapominajmy również o warzywach. Są one źródłem niezbędnych dla naszego zdrowia witamin, a dodatkowo zwiększają objętość potrawy, nie zwiększając znacznie jej kaloryczności.
Ciecierzyca – źródło białka
Ciecierzyca to główny składnik poniższego dania. Do dania wykorzystałam wcześniej namoczoną i ugotowaną ciecierzycę. Minusem wykorzystanie suchej ciecierzycy jest fakt, że musimy pamiętać o tym aby ją kilka godzin wcześniej namoczyć. Alternatywą jest wykorzystanie już ugotowanej ciecierzycy w słoiku, którą bezpośrednio z niego dodajemy do potrawy.
Ciecierzyca tak jak pozostałe nasiona roślin strączkowych jest źródłem białka roślinnego. W związku z tym możemy wykorzystać ją w daniach jako zamiennik mięsa. Oprócz tego zawiera witaminy z grupy B, które korzystnie wpływają na układ nerwowy.
Do curry z ciecierzycą dodałam również świeże liście szpinaku. Zielone warzywa są źródłem witamin K, która jest odpowiedzialna m.in za utrzymanie prawidłowej gospodarki wapniowej. Dodatkowo zielony kolor sprawia, że całość od razu jest bardziej kolorowa, a więc bardziej atrakcyjna wizualnie.
Bądź cierpliwy
Jeżeli po raz pierwszy przygotowujesz sos w którym trzeba zastosować redukcję do odparowania potrawy to musisz się uzbroić w cierpliwość. Redukcja polega na tym, że odparowujemy wodę z dania dzięki czemu zagęszcza się ono. Przy redukcji należy pamiętać o tym że ważna jest szerokość naczynia. Im szersze naczynie tym ten proces zachodzi szybciej. Warto również kontrolować moc palnika. Zbyt mały ogień sprawi, że redukowanie potrwa znacznie dłużej, z kolei zbyt duży może być przyczyną, że mocno gotująca się potrawa pobrudzi nam cały palniki dookoła, a po co nam dodatkowo robota w myciu tego wszystkiego? 😀
Curry z ciecierzycą i szpinakiem – przepis
ilość porcji: 2
Składniki
- 100 suchej ciecierzycy
- 1 puszka mleczka kokosowego
- 1 mała cebula
- 2 ząbki czosnku
- 2 łyżeczki curry w proszku lub pasty curry
- 100 g świeżego szpinaku
- 1 łyżka oleju
- sól do smaku
- pieprz do smaku
Sposób przygotowania
- Wieczór przed planowanym obiadem wsyp ciecierzycę do garnka i zalej zimną wodą. Pamiętaj aby wody było dość dużo ponieważ ciecierzyca napęcznieje.
- Namoczoną ciecierzycę ugotuj. Jeśli nie masz problemów gastrycznych po strączkach możesz ugotować ją w tej samej wodzie w której się moczyła. Ciecierzycę gotujemy ok. 1 godziny, soląc ją pod koniec. Wcześniejsze posolenie sprawi, że wydłuży się jej czas gotowania.
.
Po 20 minutach gotowania ciecierzycy zacznij przygotowywać sos
. - Cebulę obierz i pokrój w kostkę.
- Na patelni rozgrzej olej i dodaj cebulę. Całość podsmażaj aż cebula się zeszkli.
- Do zeszklonej cebuli dodaj mleczko kokosowe, curry oraz przeciśnięte przez praskę ząbki czosnku. Całość gotuj na średnim ogniu, raz na jakiś czas mieszając.
- W między czasie oderwij od szpinaku ogonki.
- Ugotowaną ciecierzycę dodaj do sosu i całość gotuj aż zgęstnieje, często mieszając.
- Po koniec dodaj liście szpinaku, zamieszaj potrawę i gotuj ok. 2 minut.
- Po ugotowaniu curry dopraw do smaku sola i pieprzem.
- Curry z ciecierzycą i szpinakiem podawaj np. z ryżem.