Często powtarzam na blogu, że powstał on z myślą o osobach początkujących. Widać to po niektórych moich wskazówkach w przepisach. Jakby tego było mało tytuł mojego bloga krzyczy „Naucz się gotować!”. Ale jak możemy mówić o tym, że potrafimy gotować skoro nie znamy podstawowych przepisów, które są bazą do wielu innych. Dzisiaj zajmiemy się naleśnikami.
Naleśniki to potrawa, którą można przygotować na milion sposobów. Ciasto na naleśniki jest często wykorzystywane w potrawach które naleśnikami się nie nazywają są to np. krokiety czyli placki z ciasta naleśnikowe wypełnione najczęściej farszem z kapustą i grzybami, które po zwinięciu są dodatkowe panierowane w jajku i w bułce tartej, a następnie smażone.
Inne zastosowanie ciasta naleśnikowego to panierka. Jeśli przygotujemy gęste ciasto naleśnikowe dodając do niego więcej mąki, możemy zamoczyć w nim np. rybę a następnie usmażyć. Równie dobrze możemy opanierować w taki sposób schab i mamy tradycyjne danie w całkiem nowym obliczu. Idąc o krok dalej możemy w nim zanurzyć warzywa np. brokuły, a jeśli przeszukacie dobrze internet natkniecie się na takie przepisy jak batoniki czekoladowe w cieśnie naleśnikowym. Nawet nie chcecie wiedzieć ile takie danie ma kalorii 🙂
Nie przedłużając zachęcam do zapoznania się z przepisem.
Wskazówki
- Wodę niegazowaną możesz zastąpić gazowaną. To sprawi, że naleśniki będą bardziej puszyste.
- Odejmij dwie łyżki mąki i zamiast nich wsyp 2 łyżki kakao. Otrzymasz wtedy kakaowe naleśniki, które możesz wykorzystać do naleśników na słodko.
Ciasto naleśnikowe
Składniki
- 250 ml wody
- 250 ml mleka
- 1 jajko
- 320 g mąki
- szczypta soli
- olej do smażenia
Sposób przygotowania
- Rozbełtaj w misce jajko, a następnie dolej wodę i mleko. Wszystko razem wymieszaj.
- Do mokrych składników dodawaj stopniowo mąkę, cały czas mieszając całość po to aby nie porobiły się grudki.
- Dodaj szczyptę soli i całość dokładnie wymieszaj.
- Zostawiamy ciasto na pół godziny aby „odpoczęło” po tym czasie ponownie je mieszamy i jeżeli zgęstniało to dolewamy odrobinę wody. Jeżeli jest za rzadkie to dodajemy mąki. Ilość mąki jest zależna od jej rodzaju oraz tego jakiej grubości chcemy mieć ciasto naleśnikowe. Jeżeli cienkie – dodajmy mniej mąki, jeżeli grubsze to dodaj jej więcej.
- Rozgrzewamy patelnią i za pomocą pędzelka smarujemy ją odrobiną tłuszczu.
- Chwytamy patelnię do ręki (oczywiście chwytamy za rączkę) i nabieramy ciasto za pomocą chochli (powinno go być mniej więcej 3/4 chochli). Wlewamy ciasto na środek patelni jednocześnie obracając nią dookoła. Ponownie stawiamy ją na palnik i smażymy na średnim ogniu do momentu gdy placek po podważeniu łopatką będziemy odchodził bez problemu oraz będzie lekko zarumieniony. Drugą stronę smażymy do momentu gdy będzie lekko zarumieniona.
- Punkt 6 powtarzamy do momentu wykorzystania całego ciasta 🙂
- Nakładamy ulubione nadzienie i składamy.
A propos składania. Możemy to zrobić na wiele sposobów. Przygotowałam dla was grafiki pokazujące jak składać naleśniki na 4 podstawowe sposoby. Nie są może najpiękniejszymi grafikami w sieci, ale spełniają swoje zadanie.
Przepis na naleśniki jest naprawdę prosty. Najtrudniejsze jest smażenia, a dokładnie przewracania także pamiętajcie, że pierwszy placek jest zawsze do wyrzucenia, a jeżeli jest to wasze pierwsze smażenia możliwe również, że będziecie musieli wyrzucić drugi, trzeci, a nawet piąty, ale nie zniechęcajcie się tym gdyż naleśniki to świetna potrawa, a to do czego wykorzystacie placki zależy tylko od waszej wyobraźni 🙂