Jak używać przypraw? cz.2: sosy i octy

Jak używać przypraw?

Dzisiaj zapraszam was na kolejną część przewodnika po przyprawach. Dowiecie się z niego jakie jest zastosowanie octu oraz sosów w kuchni. Postaram się was zachęcić po sięganie po tego typu rzeczy i przybliżyć choć trochę do czego dodawać ocet oraz wszelkiego rodzaju gotowe sosy, bo wiem, że wiele osób by chciało za pomocą nich urozmaicić swoje posiłki, ale nie wie za bardzo jak się za to zabrać.

Jeżeli nie czytaliście pierwszej części przewodnika po przyprawach to znajduje się ona tutaj.

Octy

przyprawy kuchenne

Ocet dodaje się do potraw w dwóch celach. Po to aby podkreślić smak danej potrawy oraz po to aby zakwasić środowisko. Przykładem takiego zakwaszania jest dodatek octu do popularnej na Śląsku modrej kapusty. Po ugotowaniu traci ona swoja czerwoną barwę, ale dodanie octu ją przywraca.

Najpopularniejszym octem w polskiej kuchni jest ocet spirytusowy. Pewnie u wielu z was w domach zawsze stoi on w szafce z pozostałymi artykułami spożywczymi. To jego wiele ludzi używa do przyrządzenia sałaty masłowej ze śmietaną. Odrobina octu spirytusowego i cukru do śmietany sprawia, że jest ona świetnym sosem do sałaty. Ocet spirytusowy jest również powszechnie stosowany do wszelkich marynowanych przetworów takich jak grzyby, ogórki czy śledzi. Wiele osób za pomocą tego octu doprawia tymbaliki przed ich spożyciem.

Kolejny ocet wytwarzany z alkoholu to ocet winny. Na rynku możemy spotkać dwa jego rodzaje: ocet winny biały i ocet winny czerwony. Nazwy wskazują na to z jakiego rodzaju wina powstają. Octy te nadają się do marynat mięs, a zasada ich stosowania jest banalnie prosta. Do białych mięs czyli drobiu i ryb dodajemy ocet winny biały, a do czerwonych np. wieprzowina dodaje się ocet winny czerwony. Dodatek octu do marynaty poprawia smak mięsa i sprawia, że jest bardziej kruche.

Octem winnym można również doprawiać surówki. Po wymieszaniu jego z oliwą powstanie popularny sałatkowy sos winegret.

Z Włoch pochodzi ocet balsamiczny, który sprawdzi się głównie do potraw z tej części świata. Octem balsamicznym skrapia się surówki, ale pasuje również do warzyw gotowanych, duszonych czy pieczonych. Świetnie smakuje razem z pomidorami i bakłażanem.

Ostatnio bardzo popularny jest ocet jabłkowy. Stał się on obecny w naszych domach ze względu na swoje właściwości lecznicze. My jednak skupimy się tylko na zastosowaniu kulinarnym. Ocet jabłkowy tak jak pozostałe octy sprawdzi się do wszelkiego rodzaju sałatek, surówek oraz marynat do mięs szczególnie drobiu np. kurczaka nadziewanego jabłkami.

Octy pomimo tego, że mają podobne zastosowanie to różnią się pomiędzy sobą smakiem. Nie wszystko da się opisać słowami, najlepiej gdy wypróbujecie każdy z nich i znajdziecie ten, który wam najbardziej smakuje. Każdy ocet stosujemy z umiarem, dodając tylko odrobinę aby podkręcić smak potrawy.

Sosy

Popularnym w Polsce sosem jest majonez. Na jego bazie sporządza się wiele innych sosów np. sos czosnkowy i sos tysiąca wysp. Samodzielnie jest dodawany do sałatek, kanapek oraz dań z jajek.

Inne lubiane w naszym kraju sosy to musztarda i ketchup. Oba te sosy to niezbędny zestaw każdego fana grilla. Sama musztarda jest często stosowana jako dodatek do wędlin. Może być również dodatkiem do sosów sałatkowych takich jak winegret czy majonezowy. Ketchup z kolei podaje się do zapiekanek, kanapek oraz pieczonych i smażonych ziemniaków. Oba te sosy można dodać do marynat aby wzbogacić ich smak.

Miłośnicy grilla powinni również zainteresować się sosem barbecue. Powstał on właśnie z myślą o potrawach z grilla. Jeżeli chcecie go wykorzystać w tym celu to najlepiej dzień przed planowanym grillem zamarynować w nim kawałki mięsa.

Znanym sosem pochodzącym z Anglii jest sos Worcester. Ciężko mi opisać jego smak.Jest on słodko- kwaśny, z korzenną nutą. Parę jego kropli wzbogaca smak potraw mięsnych. Dodaje go się zarówno przed poddaniem produktu obróbce termicznej jak i bezpośrednio na talerzu. Sos Worcester jest składnikiem oryginalnego przepisu na sałatkę Cezar. Można nim również przyprawiać dania z makaronu i warzyw.

przyprawy kuchenne

Fani ostrych smaków powinni zaopatrzyć się Tabasco. Przyprawę tą można dodać do marynat oraz potraw na bazie warzyw w szczególności do tych wykorzystujących pomidory i paprykę np. do zupy pomidorowej. Tabasco jest również składnikiem drinka Krwawa Mary i shota Wściekły Pies.

W kuchni azjatyckiej najbardziej popularnym sosem, którym przyprawia się potrawy jest sos sojowy. na półkach sklepowych możemy spotkać dwa jego rodzaje: jasny i ciemny. Sos sojowy jasny stosuje się potraw, które wymagają krótkiego czasu przyrządzania, a ciemny do tych wymagających dłuższego czyli do wszelkich dań duszonych i pieczonych. Sos sojowy sprawdzi się w marynatach, daniach z makaronu, ryżu i potraw z warzyw w szczególności tych smażonych, duszonych i pieczonych.

To koniec części drugiej, ale to jeszcze nie wszystko. Mam przygotowaną dla was jeszcze jedną część gdzie powiem co nieco o warzywach i owocach i ich zastosowaniu w kuchni.

Czy stosujecie octy do marynat i sosy taki jak sojowy czy Worcester w swojej kuchni?

Jak używać przypraw? cz.1

Jak używać przypraw? cz.3: warzywa i owoce

Subscribe
Powiadom o
guest
18 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Łukasz Bier

JA kiedyś jadłem bardzo chemicznie ;p

Purpurowy Księżyc

Majonez jest pyszny 🙂

PurpurowyKsiezyc

Joanna

KOCHAM MAJONEZ, szkoda że tak tuczy 😛

Czarna Kawa

w tym temacie to obeznana nie jestem 😀

Mru

no wiesz, jak mogłaś pominąć musztardę do jajek 😀 moje ukochane połączenie 😀 bardzo przydatny post, o octach wiem mega mało i jak musiałam kiedyś kupić, to nie wiedziałam który brać 🙂 teraz już wiem co i jak 😀

Madlen

Uwielbiam dodawać sos sojowy do dań 😉

Natalia O

Kiedyś nie lubiłam sosów, a teraz moje dania wydają się być bez nich płaskie, bez smaku i bez wyrazu. Staram się eksperymentować, ale sos sojowy akurat nie przypadł mi do gustu :C

Martyna G.

Lubię majonez od czasu do czasu, jednak od kiedy zrobiłam własny już nie kupuję 😛

Kathy Leonia

ja uwielbiam sosy na bazie majonezu… wiem że niezdrowe ale pyszne xd obserwuję z miłą chęcią i zapraszam serdecznie do siebie;)

Hairventure

Ooo uwielbiam ocet balsamiczny 🙂 A jabłkowy mam zamiar zrobić samodzielnie w domu

Dolce120

Wpis równie ciekawy jak część pierwsza 🙂
W wolniej chwili zapraszam do mnie: https://smilingshrimp.blogspot.com

Sabrina

Ja kocham majonez!

Katarzyna S

Od momentu przyjazdu do Francji, uzywamy octu winnego. Do vinegretu:) Mamy to taki specjalny lagodny ocet, alzacki, z dodatkiem miodu. Francuzi bardzo go lubia:)
Pozdrawiam cieplo i dziekuje za wizyte na moim blogu:)

Kathy Leonia

miłej niedzieli:)