Pytanie „jak ugotować ryż?” wydaje się banalne w dzisiejszych czasach. Ryż kupujemy pakowany w specjalne woreczki które wystarczy wrzucić do gotującej się wody i po 15 minutach wyjąć. Dla kogoś kto traktuje ryż jako szybki dodatek do kurczaka ten sposób pewnie jest wystarczający. Jeżeli jednak Ty skoro czytasz ten wpis, pewnie szukasz nowych inspiracji i nie lubisz nudy w kuchni. Poniżej prezentuje 5 popularnych na całym świecie sposobów na ugotowanie ryżu.
Jak ugotować ryż na sypko?
Sposób na ugotowanie ryżu na sypko jest taki sam jak na każdą inną kaszę. Do wrzącej wody wrzucamy opłukany i przebrany ryż i gotujemy przez ok. 15 minut, pamiętając, że na jedną proporcje ryżu przypadają dwie proporcje wody. Wydaje się proste prawda? Nie do końca, bo pewnie nie raz zdarzyło się Ci rozgotować ryż lub co gorsza przypalić garnek. Można uniknąć tych sytuacji i przygotować perfekcyjny ryż na sypko jednak musisz uzbroić się w cierpliwość.
Nie znam sposobu na przyśpieszenie procesu gotowania ryżu tak aby był on wciąż idealnie sypki czyli taki aby ziarna zachowały swój kształt oraz były odpowiednio zmiękczone. Wręcz przeciwnie. Proces ten powinien być powolny. Po wrzuceniu ryżu do wody gotujemy go na wolnym ogniu, pod przykryciem, często mieszając do momentu aż cała woda zostanie wchłonięta. Do gotującego się ryżu możecie dodać również odrobinę masła lub oleju. Dodatek tłuszczu będzie stanowił otoczkę dzięki której ziarna ryżu nie posklejają się.
Po wchłonięciu wody ryż prawdopodobnie nadal będzie twardy, wtedy nie dodajemy więcej wody, a wstawiamy przykryte naczynie do kąpieli wodnej i gotujemy w niej ryż w do momentu aż zmięknie.
Jak ugotować ryż na półsypko?
Ugotowanie ryżu na półsypko jest o wiele łatwiejsze niż na sypko. Zresztą to często taki ryż nam wychodzi przypadkowo, gdy chcemy uzyskać ryż na sypko. Ziarna ryżu na półsypko charakteryzują się tym, że część z nich zachowuje swój kształt, a część ulega rozerwaniu.
Do ugotowania ryżu na półsypko należy użyć 2,5 proporcji wody na 1 proporcje ryżu. Ryż gotujemy od wrzącej wody, pod przykryciem, często mieszając do momentu wchłonięcia wody.
Pilaw
Pilaw to popularna potrawa w krajach Azji Środkowej, Bliskiego Wschodu oraz na Bałkanach. Ryż przygotowuje się razem z dodatkami – mięsem i warzywami.
Spotkałam się z dwoma metodami przygotowania pilawu. W każdym z nich rozpoczyna się od dokładnego opłukania ziaren ryżu. Po tym zabiegu według pierwszej metody ryż moczy się w wodzie, nawet przez kilka godzin. Według drugiej metody opłukany ryż należy uprażyć na patelni razem z olejem. W między czasie podsmaża się dodatki takie jak warzywa i mięso, dodaje bulion, a dopiero później warstwę ryż. Całość gotuje się bez pokrywki na wolnym ogniu do momentu aż woda zostanie wchłonięta. Na tym etapie potrawy również się jej nie miesza. Po wchłonięciu wody na wierzch kładziona jest główka czosnku, danie zostaje przykryte i całość gotowana jest na bardzo małym ogniu do momentu aż zmięknie
Risotto
Risotto to jedno z najbardziej popularnych dań kuchni włoskiej. Podobnie jak pilaw stanowi danie jednogarnkowe.
Ryż przeznaczony do risotto na początku szkli się na oliwie, następnie można dodać wytrawne wino i całość dusi się do momentu gdy ono wyparuje. Kolejny krok to stopniowe dodawanie bulionu. Etap ten wymaga cierpliwości, bowiem bulion wlewamy w niewielkiej ilości (np. jedna chochelka) a następnie całość gotujemy na mały ogniu, cały czas mieszając. Po wchłonięciu jednej porcji bulionu, wlewamy kolejną.
Sposób ten pozwala na uzyskanie niesamowicie kremowej konsystencji ryżu.
Ryż z naczynia żaroodpornego
To mój ulubiony sposób na ryż gdy nie mam za wiele czasu na przygotowanie obiadu. Do naczynia wsypuje ryż, ulubione warzywa, a na wierzch układam udka z kurczaka. Całość zalewam bulionem lub wodą, przykrywam naczynie i piekę do momentu aż ziarna będą miękkie. Danie tak naprawdę „samo się robi”, a ryż nie jest suchy i przechodzi aromatem warzyw i mięsa.