5 sprawdzonych porad kulinarnych dla początkujących kucharzy

Porady kulinarne

Postanowiłeś ugotować pyszny, domowy posiłek. Niestety znowu się nie udało, a ty rzucasz wszystko w kąt i szukasz pierogów z biedry w zamrażarce, które kolejny raz uratują Twój obiad. Nie każdy od razu gotuje jak Gordon Ramsay, a niepowodzenia zdarzają się każdemu. Nawet profesjonalnym kucharzom. Możesz jednak polepszyć swój kulinarny warsztat i przygotować coś choć trochę zjadliwego. Przedstawiam ci porady kulinarne, które pomogą każdemu początkującemu kucharzowi.

1. Przeczytaj cały przepis przed gotowaniem

To jedna z najważniejszych porad kulinarnych dlatego znajduje się na samym początku. Będąc początkującym kucharzem na pewno korzystasz z przepisów. Przepis kulinarny to instrukcja, która krok po kroku pokazuje proces przygotowania potrawy. Przepisy mają za zadanie ułatwić gotowanie. Jednak wiele z nich posiada ukryte haczyki na które możesz się nadziać nie czytając całej receptury przed zabraniem się za gotowanie. Jedną z takich pułapek są ukryte składniki, których nie ma w wykazie. Najczęściej nie podaje się wody ponieważ większość z nas ma dostęp do bieżącej wody.  Woda to jeden z ważniejszych składników gulaszu. Pewnie myślisz sobie, że skoro masz stały dostęp do wody to po co o niej wcześniej pamiętać. Powód jest prosty. Składniki na gulasz wymagają tylko krótkiego podsmażenia i należy je od razu zalać wodą, często ciepłą. Nie będzie to łatwe zadanie kiedy składniki skwierczą na patelni, a Ty dopiero czekasz na zagotowanie wody.

Czytanie przepisów przed zabraniem się za gotowanie pozwala na uniknięcie sytuacji w której niepotrzebnie wyrzucisz jakiś składnik. Dobrym przykładem jest przepis na biszkopt. W składnikach znajdziemy jajka, a dopiero później w sposobie przygotowania pojawia się wskazówka, że należy oddzielić białka od żółtka. Oddzielasz więc białko, a żółtko wyrzucasz no bo skoro masz mieć same białko to po co ma stać. To duży błąd ponieważ w kolejny kroku żółtka należy dodać do masy na ciasto. Niestety ty nie masz czego dodać, zużyłeś ostatnie jajka z lodówki i Twoja zabawa w cukiernika się skończyła.

2. Przygotuj wcześniej wszystkie składniki

W wielu przepisach składniki podsmaża się stopniowo. Najczęściej na początku należy lekko zeszklić cebulę i dopiero później można dodać pozostałe składniki. Krojenie pozostałych składników, gdy cebula szkli się już na patelni wydaje się być świetną poradą kulinarną pozwalającą na oszczędność czasu. Niestety nie zawsze zdaje to egzamin. Jeśli jesteś początkującą osobą w kuchni to raczej nie kroisz tak szybko jak profesjonalni kucharze w telewizji. Dlatego zanim zabierzesz się za smażenie pokrój wcześniej wszystkie składniki. Pozwoli ci to na uniknięcie stresu i rozwalonego palca będącego wynikiem zbyt szybkiego krojenia.

3. Nie ufaj bezgranicznie podanemu czasowi gotowania

Czas gotowania podany na opakowaniach makaronów jest bardzo przydatny ponieważ pokazuje nam za ile możemy spodziewać się gotowego produktu. Należy jednak pamiętać, że jest to czas orientacyjny. W przydatku makaronów i kasz nie w woreczkach warto już dwie minuty przed końcem czasu sprawdzić czy są gotowe. Możliwe również, że czas gotowania trzeba będzie wydłużyć. Dlatego zanim wyłączysz gaz weź odrobinę gotującego produktu na widelec i skosztuj.

Czas gotowania jest często podawany w przepisach kulinarnych. Sama często go podaję tworząc przepisy na bloga. Pozwala to osobie początkującej przewidzieć ile mniej więcej czasu będą się gotować poszczególne produkty. Należy jednak pamiętać, że produkt produktowi nie równy. Dobrze obrazują to ziemniaki. Im większe sztuki tym wymagają dłuższego czasu gotowania.

4. Używaj naczyń odpowiedniej wielkości

Jeśli zastanawiasz się czy twoje składniki zmieszczą się w misce lub czy uda Ci się usmażyć całość mięsa na raz to odpowiedź z dużym prawdopodobieństwem brzmi nie. Przeładowanie miski składnikami kończy się tak, że wszystko ci z niej wypada, a ty masz dodatkowy bałagan do sprzątania. Podobna sytuacja czeka na Ciebie kiedy użyjesz zbyt małej deski i noża do krojenia. Dobieraj sprzęt kuchenny adekwatnie do produktu. Masz zamiar posiekać cały worek szpinaku? Odłóż ten mały nożyk kuchenny i mini deskę do krojenia, a oszczędzisz sobie niepotrzebnych nerwów.

Bałagan jednak to nienajgorsza konsekwencja użycia zbyt małych naczyń. Przykładowo, jeśli usmażysz dużą ilość kurczaka na zbyt małej patelni to ciepło nie będzie do niego rozchodzić się  równomiernie i część kawałków będzie niedopieczona, a część nawet spalona. Jeśli przepis wymaga dużej ilości mięsa i nie zmieści się ona na Twojej patelni to usmaż je partiami. Zajmie to trochę więcej czasu, ale przynajmniej mięso będzie idealnie wysmażone (a ty w końcu zjesz swój wymarzony domowy obiad).

5. Skosztuj danie zanim je podasz do stołu

Cykl porad kulinarnych kończy tip dotyczący wykańczania potraw, a mianowicie ich doprawiania. W przepisach często podawana jest ilość przypraw, której należy użyć. Nie oznacza to jednak, że zawsze będzie to idealne rozwiązanie. Przede wszystkim każdy z nas ma inny gust. Jedni wolą mniej, a inni bardziej doprawione potrawy. Również jakość składników ma znaczenie. Pomidory w lecie będą różniły się smakiem od pomidorów w zimie. Nawet poszczególne odmiany pomidorów różnią się od siebie dlatego będą wymagać innego sposobu doprawienia. Zawsze po skończeniu gotowania spróbuj potrawy i w razie konieczności ją dopraw.

Jak widzisz wielu nieprzyjemnych sytuacji można by uniknąć stosując powyższe porady kulinarne. Pomogą Ci one przede wszystkim uniknąć niepotrzebnego chaosu w kuchni, który może być ciężki do opanowania. Szczególnie jeśli dopiero stawiasz pierwsze kroki na swojej drodze do bycia konkurentem godnym Magdy Gessler.

Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Klaudia

Mój podstawowy błąd z pkt. 1. Zawsze zapominam, aby przed wykonaniem dokładnie przeczytać przepis. 🙁

Marta

A ja zawsze robię na oko albo dodaje przyprawy które według mnie mogą pasować a potem wychodzi misz masz.

Tosia

No początkująca nie jestem, ale wskazówki jak najbardziej przydatne.